MLS Football Jersey

Ange Postecoglou znovu objavil Spurs. Ale cesta vpred je nejasná

dobrou správou pre Tottenham je, že v nedeľu proti Liverpoolu neinkasoval gól z nastaveného času. Ale nebolo toho veľa. Prehra 4:2 znamenala, že prvýkrát od roku 2004 prehrali štyri ligové zápasy po sebe, a ak chce Tottenham vybojovať štvrté miesto od Aston Villy, musí vyhrať zostávajúce tri zápasy, z ktorých jeden je proti Manchestru City, a dúfať, že Villa nevyhrá ani jeden zo svojich dvoch.

Dôležitá je určitá perspektíva. Minulý rok skončili Spurs na ôsmom mieste a sezóna sa skončila smútkom a obviňovaním. Antonio Conte odišiel koncom marca, pričom Lacné futbalové dresy Tottenham Hotspur už vtedy dal jasne najavo, že v klube veľmi nechce byť, a fanúšikovia boli unavení z jeho mľaskavo negatívneho futbalu; čo sa dá tolerovať, keď to prináša výsledky, čoskoro opadne, keď tieto výsledky vyschnú.

Ange Postecoglou je iný nielen ako Conte, ale aj ako väčšina trénerov. Pôsobí ako človek. Dokáže byť podráždený, ale nevenuje sa naaranžovaným rečiam. Vo veku 58 rokov je to zďaleka najvyššia úroveň, na ktorej trénoval; mohlo by to byť vyvrcholenie jeho celoživotnej práce, ktorá ho priviedla z Austrálie do Japonska až po Celtic. Pre Postecogloua to nie je len ďalších pár rokov v životopise. Je to jeho odkaz. Zúfalo chce byť v Spurs. Prístup je osviežujúci, rovnako ako spočiatku aj futbal. Jeho Spurs útočili, niekedy až bezohľadne. Z prvých 10 ligových zápasov, Detské tričká Tottenham Hotspur ktoré viedol, získal 26 bodov. Nikto si nemyslel, že by Spurs mohli vyhrať titul, ale po štvrtine sezóny boli na vrchole.

futbalový dres s vlastným menom

Ange Postecoglou znovu objavil Spurs. Ale cesta vpred je nejasná

Vždy sa chystal reset. Takáto forma nikdy nebola udržateľná. Po 2,6 bodu na zápas za 10 zápasov získali z nasledujúcich 25 zápasov 1,36 bodu. Newcastle, Chelsea a Manchester United sú zlovestne blízko. V minulej sezóne dosiahli bodový zisk 7. apríla a odvtedy nezískali ani jeden. Vzhľadom na predaj Harryho Kanea minulé leto, nového manažéra, revolúciu by Tottenham v tejto fáze určite s radosťou prijal 60 bodov s obnoveným pocitom radosti; problémom je poradie. Dámsky dres Tottenham Hotspur Všetko od konca októbra pôsobilo ako drift.

Začali sa prvé reptania proti Postecoglouovi. Jeho tvrdohlavosť, pokiaľ ide o nastavenie, sa zdá byť bizarná. “Nevnímam to ako problém,” povedal po tom, čo minulý víkend v severolondýnskom derby dvakrát inkasoval po rohoch, vďaka čomu bolo nevyhnutné, že Spurs vo štvrtok proti Chelsea podľahnú hlavičke z vyloženej šance. Jeho tím dal v tejto sezóne už 16 gólov z vyložených šancí; v pomere k celkovému počtu inkasovaných gólov má horšiu bilanciu len Nottingham Forest.

Postecoglou určite nechcel povedať, že si nemyslí, že by sa s nastavenými hrami oplatilo trápiť, ale skôr to, že ak chcú Spurs preklenúť medzeru do kvalifikácie Ligy majstrov, nebude to tým, že sa zlepšia v bránení rohov, ale zlepšia svoj celkový model hry. To je oveľa pochopiteľnejší postoj ako predstierať, že na nastavených hrách nezáleží, ale aj tak si predstavte, že by sa počet 16 inkasovaných gólov mohol znížiť na polovicu: koľko bodov by to prinieslo? Pravdepodobne dosť na to, aby sme sa s Villou dostali do boja o prvú štvorku.

Väčším problémom, ako povedal Postecoglou, je však pravdepodobne iná oblasť, v ktorej je dogmatický, a to je hra vo vysokom tempe a s vysokým počtom striedaní. Liverpool napriek nedávnemu zakopnutiu zostáva najagresívnejším pressingovým tímom v Premier League, zatiaľ čo Tottenham sa vo svojej obrannej tretine presadil viac ako ktorýkoľvek iný tím. To, že táto zohratá a málo sebavedomá verzia Tottenhamu môže mať problémy na Anfielde, kde je ich nedávna bilancia hrozná, sa dalo predvídať. Či by za takýchto okolností nestálo za to, aby tréner aspoň trochu ustúpil zo svojich zásad a netrval na tom, že takto budeme hrať, kamarát?

To elikuje so všeobecnou otvorenosťou – deväť strán v Premier League dalo menej gólov ako Spurs – vytvoriť obavu, že Postecoglou dal fanúšikom ich Tottenham späť príliš presne, že najlepšie, čo kedy môžu byť pod ním, je občas vzrušujúci tím, ktorý je všeobecne dobrý na sledovanie, ale príliš otvorený, aby niekedy skutočne bojoval o tituly.

Na zlepšenie spred roka by sa však nemalo zabúdať. Existujú výhrady, ale vzhľadom na zmätok minulého leta je spravodlivé dať Postecoglouovi ešte aspoň jedno okno, než vynesieme príliš tvrdý rozsudok. Mužstvu stále chýba trochu hĺbky a ešte nie je úplne navrhnuté pre typ futbalu, ktorý chce hrať. Postecoglouovým problémom je, že tieto výhrady sú kvôli nedávnemu poklesu ešte väčšie. Sezóna ako celok bola sľubná, ale jej koniec bol sklamaním. Teraz ide o to, aby dokázal, že práve on bol dôvodom odrazu na začiatku sezóny, a nie len Conteho absencia.

Toto je výňatok z týždenníka Soccer with Jonathan Wilson, v ktorom sa americký Guardian pozerá na hru v Európe a mimo nej. Predplaťte si ho zadarmo tu. Máte otázku pre Jonathana? Napíšte mu na [email protected] a on vám odpovie.

dobrou správou pre Tottenham je, že v nedeľu proti Liverpoolu neinkasoval gól z nastaveného času. Ale nebolo toho veľa. Prehra 4:2 znamenala, že prvýkrát od roku 2004 prehrali štyri ligové zápasy po sebe, a ak chce Tottenham vybojovať štvrté miesto od Aston Villy, musí vyhrať zostávajúce tri zápasy, z ktorých jeden je proti Manchestru City,…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MLS Football Jersey